Gmina Wolanów

Wyszukiwarka

Zobacz także...

Menu strony

Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Ogłoszenia

Banery

  • gminny portal mapowy
  • Projekt Cyfrowa Gmina

Treść strony

O gminie

Witaj w Gminie Wolanów

Gmina Wolanów położona jest w południowej części województwa mazowieckiego w powiecie radomskim, wzdłuż drogi krajowej Nr 12 Radom – Łódź. Od strony wschodu gmina graniczy z miastem Radom, od zachodu z gminą Wieniawa, od południa z gminą Kowala, Orońsko, Szydłowiec, a od północy z gminami Przytyk i Zakrzew. Przez gminę przebiega linia kolejowa Radom – Tomaszów Mazowiecki. Obszar gminy to 82,5 km2 z liczbą mieszkańców 8626 (stan na 31.12.2012r.)

Na terenie gminy występuje część zbiornika retencyjnego na rzece Radomce. Jest to 500-hektarowy zalew w Domaniowie. Akwen otacza 19 szlaków rowerowych prowadzących przez gminy Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Wieniawa, Przysucha i Przytyk, należące do Związku Gmin „Radomka”. Osią sieci rowerowej jest trasa Jedlińsk - Przytyk - Domaniów - Przysucha, do której dochodzą boczne szlaki.

W zasobach gruntowych gminy Wolanów znajduje się obszar położony w cichej i malowniczej części gminy w miejscowości Mniszek i Wymysłów - idealny teren na inwestycje w zakresie turystki i rekreacji. Swoje piękno miejsca te zawdzięczają wysokiej lesistości i ciekom wodnym i niskim wskaźnikiem zabudowy. Miejscowości te od lat są letnim azylem dla Radomian, którzy często nabywają działki w tych rejonach.

Równie urokliwym miejscem są okolice miejscowości Zabłocie, Bieniędzice i Jarosławice, szczególnie piękne w okresie kwitnienia drzew owocowych z racji rozwijającego się tam sadownictwa. Decydując się na wycieczkę najbardziej ekologicznym środkiem transportu, jakim jest rower, dotrzemy w niecodzienne miejsca gminy poruszając się nie tylko utwardzonymi drogami, ale korzystając z bocznych dróżek i ścieżek. Ta forma wypoczynku pozwala na oderwanie się od codziennych spraw i obowiązków i zbliżenie się do natury. Tereny gminy Wolanów zachwycają niezwykle barwnymi krajobrazami o każdej porze roku. Niewątpliwie dużą atrakcją dla odwiedzających gminę, może okazać się zbieranie grzybów, które pojawiają się już wczesną wiosną, a kończą późną jesienią. Niezatarte wrażenia pozostawia też widok uciekającego lisa, bawiących się zajęcy, lecącego bociana czy biegnących saren.

Gmina Wolanów jest organem prowadzącym dla czterech szkół podstawowych oraz jednego gimnazjum. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie w roku 2013 powstała pełnowymiarowa hala sportowa z widownią. Na rok 2014 planowana jest budowa boiska sportowego w Wolanowie. Infrastruktura oświatowa wzbogaci się również w roku 2013 o publiczne przedszkole, które powstaje w miejscowości Sławno.

Inwestując w bazę sportową władze gminy inwestują również w potencjał sportowy dzieci i młodzieży z gminy Wolanów. W Publicznym Gimnazjum utworzone zostały klasy sportowe. Gmina wspiera działalność Klubu Sportowego „ Jaguar-Wolanów” amatorskiej drużyny piłki siatkowej. Do aktywnego i zdrowego stylu życia władze gminy zachęcają mieszkańców poprzez udział w ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”, organizowanie Turnieju Piłki Siatkowej oraz Rajdu Rowerowego. W okresie wakacji poprzez Gminne Centrum Kultury organizowane są zajęcia sportowe dla dzieci. Działalność Gminnego Centrum Kultury to również zajęcia plastyczne z plenerami malarskimi, konkursy fotograficzne, zajęcia zumby, wycieczki i letnie koncerty.

W trosce o zdrowie mieszkańców gmina Wolanów przystąpiła do III i IV edycji konkursu „Zdrowa Gmina”. W ramach konkursu prowadzone są działania edukacyjne wśród mieszkańców gminy oraz organizowane są badania mammograficzne. Od marca 2013r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wolanowie działa oddział rehabilitacji wyremontowany i wyposażony ze środków budżetu gminy. W planie jest utworzenie w najbliższym czasie Poradni Wad Postawy.

Na potrzeby utworzenia przez Powiat radomski Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, Gmina Wolanów przekazała w bezpłatne użytkowanie budynek po oddziałach przedszkolnych w Młodocinie Większym oraz przeznaczyła środki na dofinansowanie remontu obiektu. (83 tys.zł.). W placówce znajdzie się miejsce dla 25 osób. Do dyspozycji będą pracownie: plastyczna, komputerowa, dnia codziennego, techniczne, ekspresji twórczej i rehabilitacji. Uczestnicy będą mieli zapewniony dowóz. Prowadzeniem zajmie się Stowarzyszenie Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych „Pozytywni”. Planowane uruchomienie placówki - grudzień 2013.

drukuj całą stronę

Stopka strony

  • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
tel.centrala: 486186051, 486186067   fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl
e-PUAP: /2l639fbui2/skrytka

  • Godziny otwarcia

Godziny urzędowaniaponiedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?

Rozmiar czcionki

Inne opcje dostępności

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.