Gmina Wolanów

Wyszukiwarka

Zobacz także...

Menu strony

Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Ogłoszenia

Banery

  • gminny portal mapowy
  • Projekt Cyfrowa Gmina

Treść strony

  • Zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

W trosce o bezpieczeństwo uczniów szkoły w Bieniędzicach

            W ramach przyjętego na ten rok szkolny Programu wychowawczo-profilaktycznego w PSP w Bieniędzicach od września realizowany jest cykl spotkań na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów i osób wymagających pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

                Dzieci oprócz codziennego pobytu w domu i w szkole  wiele czasu spędzają w innych miejscach - na spotkaniach z rówieśnikami, w lesie, na boiskach i pozaszkolnych placach zabaw, poruszają się drogami publicznymi, wymyślają sobie przeróżne ryzykowne  rozrywki. Są wtedy najczęściej bez nadzoru i opieki osób dorosłych, które w sytuacji zagrożenia czy wypadku  mogłyby przyjść im z pomocą lub wezwać karetkę pogotowia. W takich przypadkach to na kolegach – współuczestnikach zabaw spoczywa obowiązek podjęcia działań ratunkowych. Ale czy potrafią oni koniecznej pomocy udzielić, zwłaszcza że wtedy zwykle pojawia się panika, strach i bezradność. O takich właśnie przypadkach często informują nas media. Na szczęście są też informacje o tym, że nawet  kilkuletnie dzieci potrafią zachować się dzielnie, zabezpieczyć poszkodowanego i wezwać pomoc.

            Zdarzają się też sytuacje, że to dzieci, dzięki swej wrodzonej wrażliwości, podejdą na przykład do leżącego przy drodze człowieka, choć dorośli ominęli  go, sądząc, że to osoba pijana, że poleży sobie trochę, odpocznie i pójdzie sobie do domu. Nie zawsze tak musi być; ktoś leżący może po prostu zasłabnąć lub  znaleźć się tam w wyniku pobicia czy potrącenia przez samochód i pozostawiony dłużej bez pomocy może nie przeżyć.

            W środowisku wiejskim oprócz wypadków komunikacyjnych częste są przypadki urazów, powstałych podczas prac polowych i gospodarskich, czynności na podwórku, a nawet w domu, który to powszechnie uważany jest za najbardziej bezpieczne miejsce w naszym otoczeniu. Takie przekonanie usypia naszą czujność i dlatego tak często rozbijamy sobie głowy o otwarte drzwiczki kuchennych szafek lub spadamy z chwiejnych taboretów, na które szybko po coś wchodzimy.

            Latem niepokoi częsty widok małych dzieci, obsługujących traktory i inne maszyny rolnicze. W natłoku koniecznych prac rodzice proszą dzieci o pomoc w takich zajęciach. Niekiedy sami mali chłopcy garną się do tego, by zastąpić tatę czy dziadka na ciągniku czy w samochodzie. Dorosłych nawet cieszy, że dorasta młody gospodarz i to chyba usypia ich czujność i troskę o bezpieczeństwo dzieci i wnuków. Refleksja przychodzi często za późno…

             Mając na uwadze istniejące zagrożenia dla zdrowia i życia naszych uczniów oraz całą specyfikę przebywania w środowisku wiejskim, uwzględniliśmy zagadnienie bezpieczeństwa i naukę udzielania pierwszej pomocy w tegorocznym Programie wychowawczo -profilaktycznym naszej szkoły, uznając je za szczególnie istotne.

            W każdej klasie na tzw. godzinach wychowawczych kwestie te omawiane były już od początku września, poruszono je też na pierwszych spotkaniach z rodzicami. Zaplanowaliśmy ponadto cykl spotkań i prelekcji dla dzieci i uczniów w wykonaniu edukatorów zewnętrznych – osób i instytucji współpracujących ze szkołą.

            Na początek na stronie internetowej szkoły, w miejscu czołowym  zamieściliśmy dla uczniów i rodziców przypomnienie, że: dzieci do 15. roku życia mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym! Ale i w zabudowanym – warto dla własnego bezpieczeństwa mieć coś, co dostrzeże z daleka kierowca samochodu. Wtedy jest szansa, że zwolni, a dziecko/pieszy nie zostanie potrącony. Po zmroku na nieoświetlonej drodze pieszy jest widoczny dla kierowcy z 20. metrów. Jeśli ma odblaski, w zależności od pogody, ze 150., a czasem nawet 300. metrów. W okresie jesienno-zimowych, przy szybko kończącym się dniu trzeba o tym szczególnie pamiętać.

             W dniu 11. października br. odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie z przedstawicielami Oddziału KRUS w Radomiu na temat bezpiecznej pracy i zabawy na terenie gospodarstwa rolnego i w środowisku wiejskim. Wszystkie nasze dzieci wysłuchały ciekawej prelekcji, zadawały pytania i obejrzały materiał filmowy z komentarzem. Na koniec otrzymały dla siebie i rodziców „Wykaz czynności niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16.lat”.

             Z kolei 18 października br. profesjonalni ratownicy medyczni przeprowadzili spotkanie instruktarzowe   dla dzieci oddziałów 0-III i IV-VII z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się   w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia – począwszy od ułożenia poszkodowanego, wezwania pomocy medycznej, po najprostsze czynności ratujące życie. Dzieci zapoznały się też z wyposażeniem karetki reanimacyjnej w najnowszy sprzęt i  materiały używane w akcjach ratunkowych.  Tego samego dnia odbyło się też szkolenie rady pedagogicznej na temat udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach – w szkole, na ulicy, we własnym domu i w innych miejscach. 

             Niebawem planowane jest kolejne spotkanie uczniów z policjantami, a dotyczyć ma  zagrożeń komunikacyjnych oraz z powodu kontaktu z niebezpiecznymi substancjami uzależniającymi i nieznajomymi osobami.

            Warto  w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku gościliśmy  w szkole przedstawicieli straży pożarnej z pogadanką na temat zaczadzenia i groźby pożarów w naszych domach w sezonie grzewczym. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć nowoczesny wóz strażacki, sprzęt gaśniczy i wyposażenie strażaka, biorącego udział w akcjach ratunkowych.

            Jesteśmy przekonani, że tak zakrojone i realizowane oddziaływania edukacyjno -wychowawcze i profilaktyczne podniosły już świadomość naszych dzieci, dały im potrzebną wiedzę i pierwsze umiejętności na wypadek przyjścia komuś z konieczną pomocą. Za pośrednictwem dzieci docieramy z kolei do ich rodziców i innych osób dorosłych w miejscu zamieszkania,  budując w ten sposób wspólną troskę o bezpieczeństwo najmłodszych i kształtowanie w nich nawyków przydatnych teraz i w przyszłości.

                                                                          Stanisław Prażmowski – dyrektor szkoły

    [treść archiwalna]
  • Pokaz udzielania pierwszej pomocy przdmedycznej
  • Prelekcja na temat zagrożeń w gospodarstwie
  • Spotkanie z przedstawicielami KRUS
  • zapoznanie uczniów z pierwszą pomocą w karetce
    [treść archiwalna]

Powrót

Stopka strony

  • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
tel.centrala: 486186051, 486186067   fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl
e-PUAP: /2l639fbui2/skrytka

  • Godziny otwarcia

Godziny urzędowania



poniedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?

Rozmiar czcionki

Inne opcje dostępności

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.