Gmina Wolanów

Wydarzenia

Ogłoszenia

Banery

  • Portal mapowy SDI gminy Wolanów
  • gminny portal mapowy

Nawigacja

Biuletyn Informacji Publicznej

Treść strony

I N F O R M A C J A

W związku z pismem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o podwyższonym stężeniem ozonu (O3) w powietrzu, informuję, że w najbliższym okresie mogą zostać przekroczone wartości progowe przekroczeń poziomów alarmowych.

Poziom docelowy stężenia 8–godzinnej średniej dla ozonu wynosi 120µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 25 dni w ciągu roku. Ozon jest jednym ze składników smogu fotochemicznego, powstającego głównie latem przy wysokich temperaturach i ciśnieniu w miastach o bardzo dużym ruchu samochodowym, a w szczególności na terenach podmiejskich dokąd te zanieczyszczenia są transportowane. Najwyższych stężeń należy się spodziewać w godzinach popołudniowych (14 – 18).

Wysokie stężenie ozonu może powodować chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych,  szybki i płytki oddech oraz bóle głowy, a także podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych, kaszel i napady duszności. Możliwe są podrażnienia i swędzenia oczu, bóle klatki piersiowej, podrażnienia śluzówki, a także choroby dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc). Objawy te mogą występować u dzieci i osób dorosłych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, niewydolnością układu krążenia, a także u osób podejmujących zwiększony wysiłek fizyczny. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na dworze i nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

Ponadto informuję, iż szczegółowe dane dla województwa mazowieckiego odnośnie wartości ozonu znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz na stronie internetowej Głównego inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Informację opracował

insp. Mieczysław Pisarek

Powrót

Stopka strony

  • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
telefon: 486186051, 486186067, 486186015, 486186020

fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl

  • Godziny otwarcia

Godziny urzędowania


poniedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?
Projekt i realizacja extranet.pl

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.