Gmina Wolanów

Wyszukiwarka

Zobacz także...

Menu strony

Wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Ogłoszenia

Banery

  • Portal mapowy SDI gminy Wolanów
  • gminny portal mapowy
  • zastrzegam.pl

Nawigacja

Biuletyn Informacji Publicznej

Treść strony

  • Apel Wojewody Mazowieckiego - jak bezpiecznie spędzić...

Apel Wojewody Mazowieckiego - jak bezpiecznie spędzić Święta i Sylwestra

Zbliżająca się noc sylwestrowa to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Dlatego, apelując o ostrożność, warto przypomnieć zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.    

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz mazowieckie służby – Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  przypominają mieszkańcom Mazowsza o bezpiecznym i  ostrożnym korzystaniu z materiałów pirotechnicznych. Na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zasady bezpiecznego korzystania z pirotechniki objaśnione są na filmie edukacyjnym, https://www.youtube.com/watch?v=yNMzLoBnd_s&index=31&list=UUDwGEsXH-V9WpO154S8yOgA  i na ulotce Bezpieczne korzystanie z fajerwerków.

Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.

− Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

− Pamiętaj

1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.

3.Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i  materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, Wten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń. 2.Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

4.Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.

5.Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.

6.Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.

7.Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.

8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.

9.Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.

10.Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11.Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!

12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.

13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997).

Przypominamy również o zagrożeniu zatrucia czadem, który zimą jest szczególnie niebezpieczny. By uniknąć zatrucia, warto nabyć elektryczny czujnik, do wykrywania tlenku węgla, najlepiej w miejscu sprawdzonym i zaufanym.

Powrót

Baner

Stopka strony

  • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
tel.centrala: 486186051, 486186067   fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl
e-PUAP: /2l639fbui2/skrytka

  • Godziny otwarcia

Godziny urzędowaniaponiedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.