Gmina Wolanów

Wyszukiwarka

Zobacz także...

Menu strony

Wydarzenia

Ogłoszenia

Banery

  • Portal mapowy SDI gminy Wolanów
  • gminny portal mapowy
  • zastrzegam.pl

Treść strony

  • PLAKAT: Sadza płonie

BEZPIECZNY START W SEZON GRZEWCZY

„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” - to hasło tegorocznej kampanii społecznej zorganizowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. Jej celem jest zwrócenie uwagi właścicieli i zarządców domów na konieczność utrzymywania przewodów kominowych w odpowiednim stanie technicznym. Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa.

Czysty komin to bezpieczny dom

W komunikacie Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy czytamy:

Celem kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania, dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno-budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.

Kominiarze przypominają, że żeby nie doszło do zapalenia sadzy w kominie, istotne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów w regularnych odstępach czasu:
dymowe - raz na kwartał,
spalinowe - raz na pół roku,
wentylacyjne - raz na rok.

Mniej pożarów i zaczadzeń

Częstotliwość przeglądów kominiarskich regulują przepisy. Nie wzięło się to z niczego. W niewyczyszczonym kominie gromadzi się sadza (czysty węgiel), która bardzo łatwo ulega zapłonowi. To może się skończyć pożarem całego budynku. Komin najczęściej pali się w nocy. Poza tym nieczyszczony komin może być przyczyną śmiertelnych zatruć czadem oraz wzmożonej produkcji groźnych i toksycznych dla zdrowia produktów niezupełnego spalania. Chodzi o nieutlenione związki węgla i wodoru, które doprowadzają do powstawania smogu.

Mniejsze spalanie, większe oszczędności

Dbanie o czystość i drożność przewodów kominowych ma także istotny wymiar ekonomiczny. Oklejony sadzą komin dostarcza mniej powietrza do komory spalania. To wydłuża czas uzyskania energii cieplnej, niezbędnej do ogrzania domu. W takiej sytuacji zużyjemy więcej opału. Czyszcząc regularnie komin, spalimy o wiele mniej paliwa, a co za tym idzie wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie.

Nie warto oszczędzać na regularnym czyszczeniu komina. To nie tylko prawny obowiązek właściciela domu. To przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo, finanse i środowisko.

Powrót

Baner

Stopka strony

  • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
tel.centrala: 486186051, 486186067   fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl
e-PUAP: /2l639fbui2/skrytka

  • Godziny otwarcia

Godziny urzędowaniaponiedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.