Gmina Wolanów

Wyszukiwarka

Zobacz także...

Wydarzenia

Ogłoszenia

Banery

 • Portal mapowy SDI gminy Wolanów
 • gminny portal mapowy

Nawigacja

Biuletyn Informacji Publicznej

Treść strony

APEL O NIEWYPALANIE TRAW

Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta, środowisko, stop wypalaniu!


WYPALANIE TRAW

Zjawisko wypalania traw, w okresie wczesnej wiosny, jest wynikiem pojawienia się obszarów zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy przejściowe wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze skutkuje gwałtownym wzrostem zdarzeń pożarowych. Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów odpowiedzialny jest człowiek, w wyniku umyślnego wypalania związanego z panującym wśród rolników od pokoleń przekonaniem, że spalenie trawy spowoduje szybszy, bujniejszy odrost młodej trawy, co przyniesie korzyści ekonomiczne, intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, podczas których dochodzi do powstawania pożarów na skutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego, nieostrożności dorosłych i dzieci posługujących się ogniem otwartym oraz celowych podpaleń.

Z rolniczego punktu widzenia takie działanie  jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m.in.:

 • obniżenie plonu zielonej masy,
 • niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej życia w biocenozie łąkowo-pastwiskowej,
 • niszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków i zwierząt,
 • marnotrawstwo wartościowej paszy.

Specjaliści twierdzą, że wypalanie łąk i pól jest zdecydowanie niekorzystne i przynosi znaczne szkody, gdyż popiół zmywany jest przez deszcz do ziemi zakwasza ją zamiast użyźniać.

NIEBEZPIECZEŃSTWO

Pożary wskutek wypalania traw są trudne do opanowania, szczególnie szybko rozprzestrzeniają się przy porywach wiatru.
Podczas pożarów traw dochodzi do powstawania wielu niebezpiecznych zjawisk:

 • od palącego się poszycia gleby ulega zapaleniu podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat to pokłady torfu potrzebują na to kilka tysięcy lat,
 • powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze  oraz lasy,
 • powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejscu zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia, a ponadto powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że każda interwencja straży pożarnej to poważny wydatek finansowy. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt. Strażacy zaangażowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

SANKCJE PRAWNE

Za wypalanie traw grożą konsekwencje karne: areszt lub grzywna. Zgodnie z art. 124 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, zaś zgodnie z art. 131 powyższej Ustawy „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary  podlega karze aresztu lub grzywny”.
Dodatkowo wypalanie traw jest obecnie traktowane jako działanie wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej będące podstawą do pozbawienia rolnika dopłat z funduszów Unii Europejskiej.

GMINNY ZESPÓŁ
ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
Informacja powstała przy wykorzystaniu materiałów ze strony www.namyslow.pl

Powrót

Stopka strony

 • Kontakt

Urząd Gminy Wolanów
Radomska 20, 26-625 Wolanów
telefon: 486186051, 486186067, 486186015, 486186020

fax: 486187941
e-mail: gmina{at}wolanow.pl

 • Godziny otwarcia

Godziny urzędowania


poniedziałek: 7:30-16:30
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:30

Masz pytania?
Projekt i realizacja extranet.pl

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.